srijeda, 5. veljače 2025.

Ricinusovo ulje i njegova važnost u prirodnoj medicini


Akupunktura 


Ricinus je jednogodišnja (a ponekad i dvogodišnja, ovisno o klimi i uvjetima) biljka koja je porijeklom iz tropskih krajeva. Za uzgoj ricinus treba puno sunca, svjetlosti, vlage i topline, pa uz tako povoljne uvjete može narasti i do nekoliko metara visine. Vrlo je atraktivan sa svojim velikim listovima u obliku zvijezde koji u nekom trenutku poprimaju crvenu boju.

Cvate malim bijelim cvjetovima sakupljenim na jednom cvatu gdje se kasnije formira sjeme. Vrlo je egzotična i atraktivna biljka, pa se koristi kao ukras u vrtovima. Ricinus je skriveno sjeme, što znači da je sjeme biljke obloženo tvrdom membranom koja se otvara u punoj zrelosti i oslobađa srednje veliko, šareno sjeme nalik pitomom kestenu. 


Ricinusovo voće


Stoljećima je poznat po svojim ljekovitim svojstvima, ali i po tome što je vrlo toksičan. Siguran sam da se pitate kako je moguće biti otrovan i otrovan u isto vrijeme. Sve je u sjemenkama i ulju. Ricinusovo ulje se izrađuje na poseban način, hladnim prešanjem, a kasnije, dodatnom obradom, uključujući toplinsku, ulje se oslobađa otrova ricina.

Na taj način dobivamo izuzetno ljekovito, hranjivo i korisno ulje koje se tisućljećima koristi kao lijek za mnoge bolesti. Povijest spominje ricinusovo i ricinusovo ulje iz vremena starih Egipćana kada se koristilo za osvjetljenje i kao melem.

Spominje se u staroj Grčkoj i starom Rimu. Oduvijek se koristila kao ljekovita biljka za liječenje kožnih bolesti, rana zadobivenih u ratovima, kao laksativ i u slučaju drugih bolesti crijeva. To znači da su naši preci vrlo dobro znali za njegove prednosti, ali su također bili vješti u izradi ulja i uklanjanju toksina iz njega.

Nutritivna svojstva i sastav ricinusovog ulja


Već smo spomenuli da je ricinusovo ulje vrlo ljekovito i pomaže kod brojnih zdravstvenih problema. Međutim, kako je ujedno i vrlo otrovna biljka, potrebna je odgovarajuća obrada kako bi se otrov iz nje uklonio i kako bi se mogao koristiti u ljudskoj upotrebi. 

Ulje se dobiva hladnim prešanjem sjemenki ricinusa, a ricinin, otrovni alkaloid koji se nalazi u njegovom ulju, ekstrahira se toplinskom obradom, kuhanjem i isparavanjem. Stoga ne biste trebali pokušavati samostalno proizvoditi ricinusovo ulje kod kuće, kupiti provjereno ricinusovo ulje u biljnim ljekarnama i trgovinama zdrave hrane i možete ga slobodno koristiti kod brojnih zdravstvenih problema.

Što se tiče nutritivnog sastava, ricinusovo ulje sadrži oko 50 posto ulja, 20 posto proteina, vodu, kiselinu, alkaloid ricinin i albumin ricin, zbog čega je ovo ulje otrovno. Ricinusovo ulje je bezbojne ili svijetlo žute boje, blagog, tužnog mirisa i okusa, tekuće i vrlo masno. Na temperaturama nižim od 0 Celzijevih stupnjeva održiv je, ali se stvrdnjava, pa dobivate masu aspika koja ima ista svojstva kao kad je u tekućem stanju. 

U medicini se koristi za liječenje i kao pomoćno sredstvo kod mnogih bolesti, a najpoznatije je njegovo purgativno svojstvo, da se koristi kao laksativ i djeluje vrlo brzo nakon nekoliko sati konzumacije. Kao purgativ može se sigurno koristiti jer ne uzrokuje grčeve u trbuhu, ali se ne preporučuje trudnicama. Njegova primjena je vrlo široka.

Može se koristiti oralno, zatim kao oblog, nanošenjem i utrljavanjem u kožu ili kosu, samostalno ili u kombinaciji s drugim prirodnim lijekovima kao što su soda bikarbona ili vitamin C. Ricinusovo ulje našlo je primjenu, osim u medicini, u kozmetologiji u proizvodnji sredstava za rast kose, noktiju, brade, koristi se u proizvodnji krema za lice, losiona za tijelo i kosu itd.

ricinusovo ulje

Za više korisnih savjeta pratite našu web stranicu.

Njegova ljekovita svojstva


Ricinusovo ulje možete koristiti za brojne zdravstvene probleme, a njegove blagodati, osim što su poznate od davnina, zabilježene su u mnogim medicinskim časopisima i publikacijama. Za njegova ljekovita svojstva najviše zaslužna je ricinoleinska kiselinaRicinusovo ulje može se koristiti oralno, ali i kao ulje za masažu ili kao oblog.

Od davnina je u narodu poznat kao izvrstan laksativ, ricinusovo ulje se obično uzima navečer prije spavanja, ali ne previše i predugo. Treba ga koristiti po savjetu ljekarnika u propisanim dozama. Prirodna medicina preporučuje ricinusovo ulje za bolesti čije liječenje nije postiglo željene rezultate pri korištenju klasičnih, utvrđenih medicinskih tretmana. 

Kao sredstvo za masažu ima iznimno širok spektar učinaka. Koristi se kod reume, spondiloze, išijasa, gihta, sportskih ozljeda, okoštavanja, slabe pokretljivosti zglobova, bolova u zglobovima i kostima. U kozmetici se ricinusovo ulje pokazalo kao izvrsno sredstvo za regeneraciju kože, kose i noktiju. Koristi se u proizvodnji šampona, sredstava za rast kose, krema za kožu lica i tijela.

Uklanja bore jer potiče proizvodnju kolagena i elastina. Usporava starenje, vlaži i čisti kožu, osvježava umornu kožu, uklanja podočnjake i promjene na koži poput raznih vrsta ekcema. Kada je riječ o kosi, ricinusovo ulje savršeno rješava problem lomljive, ispucale i suhe kose. Sprječava gubitak kose, potiče rast nove kose i vraća joj elastičnost i sjaj. Osim što potiče rast kose, utječe i na rast obrva, trepavica, brade i noktiju. 

Preporučuje se redovito trljanje ricinusovog ulja kod osoba koje imaju lomljive, tanke i problematične nokte. Postoji širok spektar učinaka ricinusovog ulja na ljudsko zdravlje. Možete ga koristiti u gotovo svim bolestima kao pomoćno sredstvo, a često rješava probleme koje službena medicina nije mogla riješiti. Može se koristiti u sljedećim situacijama (naravno, uz prethodnu konzultaciju s liječnikom ili ljekarnikom):

  • Za alergije uzmite nekoliko kapi ricinusovog ulja oralno za vrijeme trajanja alergije.
  • Bolni zglobovi i sportske ozljede uspješno se liječe oblogama od ricinusovog ulja.
  • Posjekotine, rane i modrice, kao i stari ožiljci također se mogu uspješno zacijeliti upotrebom ricinusovog ulja.
  • Promjene na koži, bore, mrlje od sunca, opečena koža, ekcemi različite etiologije itd.
  • Tretirajte ubode insekata nanošenjem ricinusovog ulja na mjesto ugriza.
  • Gljivice na noktima i stopalima također treba tretirati ricinusovim uljem.
  • Bolovi u želucu mogu se riješiti oblozima ovog ulja.
  • Promjene na koži poput benignih madeža mogu se namazati ricinusovim uljem.
  • Bolovi u lumbalnoj kralježnici smanjit će se uz pomoć obloga s ricinusovim uljem.

ricinusovo ulje u staklenoj boci s valjkom


Oblozi od ricinusovog ulja


Oblozi ricinusovog ulja primjenjuju se kod bolova u leđima, bubrezima, jajnicima, otečenim zglobovima, ozljedama mišićno-koštanog sustava, glavoboljama, bolovima u vratu, kukovima, želucu itd. U principu, svako mjesto na tijelu na kojem je moguće nanijeti oblog ricinusovog ulja može se tretirati na ovaj način i rezultati neće nedostajati.

Oblozi se stavljaju kapanjem ulja na gazu, gaza se stavlja na zahvaćeno područje i preko njega se stavlja najlonska folija i dobro zagrijava. Ovako pripremljen oblog držite tridesetak minuta. Ako je potrebno, možete ga ponavljati do mjesec dana neprekidno.

Ne bacajte pripremljeni oblog, svaki sljedeći put samo dodajte malo svježeg ulja i vratite ga na bolesno mjesto. Takvi oblozi od ricinusovog ulja koriste se u kombinaciji sa sodom bikarbonom. Dodavanjem sode bikarbone ricinusovom ulju dobivate jedinstveni ljekoviti premaz.

Ricinusovo ulje za unutarnju upotrebu


Kad kažemo da se ricinusovo ulje koristi za unutarnju upotrebu, to znači da se uzima oralno, odnosno guta kako bi se postigli željeni učinci. U ovom slučaju djeluje kao laksativ, pomažući u regulaciji crijevne flore i ublažavanju zatvora.

Crijevna flora odnosi se na zajednicu mikroorganizama koji žive u našem probavnom traktu i igraju ključnu ulogu u održavanju zdravlja crijeva i cijelog organizma. Ricinusovo ulje, posebno njegova ricinoleinska kiselina, može djelovati kao prirodno antimikrobno sredstvo protiv nekih patogenih bakterija, parazita i gljivica koje mogu poremetiti ravnotežu crijevne flore.

Također se vjeruje da ricinusovo ulje može potaknuti rast korisnih bakterija u crijevima, kao što su bifidobakterije i laktobacili, koji su važni za optimalno zdravlje crijeva. Održavanje zdrave crijevne flore ima mnoge prednosti, uključujući bolju apsorpciju hranjivih tvari, jačanje imunološkog sustava, regulaciju probave i smanjenje rizika od gastrointestinalnih bolesti.

Kada se koristi umjereno i pod nadzorom liječnika, ricinusovo ulje za unutarnju upotrebu može pomoći u održavanju ravnoteže crijevne flore i poboljšati cjelokupno zdravlje crijeva. Međutim, važno je napomenuti da se unutarnja uporaba ricinusovog ulja treba provoditi s oprezom i prema preporukama stručnjaka. Savjet liječnika posebno je važan kod osoba s prethodnim gastrointestinalnim problemima, kao i kod djece, trudnica i dojilja.

Ove skupine trebaju biti posebno oprezne jer pretjerana upotreba ricinusovog ulja ili neadekvatna doza mogu uzrokovati nuspojave. Stoga je uvijek preporučljivo posavjetovati se s liječnikom prije upotrebe ricinusovog ulja za unutarnju upotrebu kako biste osigurali sigurnu i učinkovitu upotrebu.

Ricinusovo ulje za vanjsku upotrebu


Ima razna svojstva koja ga čine popularnim za vanjsku upotrebu. Neke od najčešćih upotreba su:

  1. Za kosu: 

Zahvaljujući bogatstvu hranjivih sastojaka, može pridonijeti jačanju kose, poticanju rasta, vlaženju vlasišta i poboljšanju cjelokupnog zdravlja. Jedna od glavnih prednosti korištenja ricinusovog ulja za kosu su njegova hidratantna svojstva. Ulje ima visok sadržaj masnih kiselina, uključujući ricinoleinsku kiselinu, koja je ključna za vlaženje kose i vlasišta.

Redovitom primjenom možete spriječiti isušivanje kose, oštećenje i lomljenje dlačica, čineći kosu mekom, glatkom i sjajnom. Osim što hidratizira, ima i sposobnost poticanja rasta kose. Ricinoleinska kiselina ima protuupalna svojstva i može poboljšati cirkulaciju krvi u vlasištu, što pridonosi boljoj prehrani folikula dlake i njihovom rastu.

Redovito masiranje vlasišta ovim uljem može poboljšati gustoću kose i smanjiti problem njezinog stanjivanja. Još jedna prednost je njegova sposobnost jačanja dlake. Ulje je bogato hranjivim tvarima poput proteina, vitamina (poput vitamina E i B), minerala i antioksidansa koji njeguju kosu i jačaju njezinu strukturu. To može pomoći u smanjenju lomljenja kose, ispucalih vrhova i poboljšanju njezina općeg stanja.

Da biste iskoristili blagodati ricinusovog ulja za kosu, možete ga koristiti na nekoliko načina. Jedan od njih je nanijeti malo ulja na vlasište i masirati ga nekoliko minuta kako bi se poboljšala cirkulacija. Zatim ravnomjerno rasporedite ulje duž duljine kose, pažljivo ga utrljavajući u vlasište i sam korijen. Nakon toga kosu možete prekriti toplim ručnikom ili kapom za tuširanje i ostaviti ulje da djeluje najmanje sat vremena, a najbolje preko noći. Nakon toga temeljito operite kosu šamponom i isperite je.

  1. Za probavu:

Tradicionalno se koristi za poboljšanje probave i ublažavanje probavnih problema. Glavni razlog za to leži u njegovim laksativnim svojstvima i sposobnosti poticanja pokretljivosti crijeva. Kada se ricinusovo ulje koristi za probavu, uzima se oralno.

Glavni aktivni sastojak ulja, ricinoleinska kiselina, ima sposobnost vezivanja za receptore u crijevima i izazivanja kontrakcija mišića crijevne stijenke. To potiče peristaltiku, pokretljivost crijeva koja je vitalna za redovito pražnjenje crijeva.

Kada se pojave zatvor ili problemi s pražnjenjem crijeva, ricinusovo ulje može biti korisno kao prirodni laksativ. Njegov laksativni učinak pomaže omekšati stolicu i olakšava njezin prolazak kroz crijeva. To može biti posebno korisno za privremena stanja kao što su privremeni zatvor ili probavne smetnje uzrokovane promjenom prehrane ili putovanja.

  1. Za lice: 

Budući da je prirodni sastojak, ricinusovo ulje za lice vrlo je popularno kod žena. Ima mnoge prednosti za vašu kožu i može vam pomoći da vaša koža bude sjajna i zdrava. Može se koristiti kao sastojak za pripremu hranjivih maski za lice.

Idealno je kombinirati ga s drugim prirodnim sastojcima poput meda, avokada ili jogurta kako biste nahranili lice i kožu i pružili im dodatnu hidrataciju. Nanesite smjesu, ostavite da djeluje nekoliko minuta, a zatim isperite toplom vodom.

Također je učinkovit u uklanjanju šminke, posebno vodootporne maskare i ruža za usne. Nanesite malu količinu ulja na pamučni štapić i nježno obrišite lice kako biste ga uklonili. Važno je napomenuti da prije nego što ga počnete koristiti za unutarnju ili vanjsku upotrebu, morate se posavjetovati s liječnikom kako biste bili sigurni da je siguran i prikladan za vaše stanje.

  1. Za bradu:

Ricinusovo ulje postalo je popularno za njegu brade zbog svojih brojnih prednosti. Bogata je hranjivim tvarima poput ricinoleinske kiseline, vitaminima, mineralima i proteinima, koji mogu poboljšati zdravlje i izgled brade. Ima potencijal hidratizirati, omekšati i ojačati dlačice brade, kao i nahraniti kožu ispod nje. Jedna od glavnih prednosti korištenja ricinusovog ulja za bradu je hidratacija.

Brada može postati suha, lomljiva i oštećena zbog svakodnevnih aktivnosti, kao što su pranje, češljanje i izlaganje vanjskim čimbenicima. Pomaže u održavanju vlažnosti brade prodirući u dlačice i hidratizirajući ih iznutra. To može rezultirati mekom, glatkom i upravljivom bradom, smanjujući problem neposlušnih i ispucalih dlačica. Osim što hidratizira, može potaknuti i rast dlačica na bradi.

Ricinoleinska kiselina, glavni aktivni sastojak ulja, ima sposobnost poboljšanja cirkulacije krvi u folikulima dlake, što može potaknuti rast novih dlačica. Redovitim masiranjem brade možete poboljšati cirkulaciju krvi u tom području i potaknuti rast gušćih, gušćih i zdravijih dlačica brade. Osim toga, ricinusovo ulje također može pomoći u održavanju zdrave kože ispod brade.

Koža ispod brade često može biti sklona suhoći, svrbežu ili iritaciji. Može djelovati kao prirodna hidratantna i umirujuća tvar, pomažući u održavanju zdrave kože ispod brade. Može spriječiti pojavu peruti, svrbeža i crvenila, pružajući vam udobnost i dobro zdravlje ispod brade.

  • Upotreba ricinusovog ulja za njegu brade

Da biste koristili ricinusovo ulje za njegu brade, nanesite nekoliko njegovih na dlanove i ravnomjerno ga rasporedite po dlačicama brade. Nježno umasirajte ulje u kožu ispod brade i u bradu, usredotočujući se na problematična područja ili područja s manje dlačica. Ostavite da djeluje najmanje 30 minuta ili preko noći, a zatim operite bradu blagim šamponom i toplom vodom kako biste uklonili višak masnoće. Važno je napomenuti da rezultati mogu varirati i da je individualno iskustvo ključno.

Kako piti ricinusovo ulje?


Obično se preporučuju 1 do 2 žličice dnevno. Možete ga pomiješati sa sokom ili vodom kako biste omekšali okus. Najbolje ga je piti natašte najmanje sat vremena prije doručka. To će omogućiti da ulje djeluje brže i izbjeći će interakciju s hranom. Kada ga pijete kao laksativ, važno je piti dovoljno tekućine kako biste spriječili dehidraciju.

Pijte dovoljno vode tijekom dana kako bi vaše tijelo bilo hidrirano. Pažljivo pročitajte upute o pakiranju ricinusovog ulja i slijedite ih. Nemojte prekoračiti preporučenu dnevnu dozu jer to može uzrokovati neželjene nuspojave. Pažljivo pročitajte upute na pakiranju i potrudite se da ih slijedite. Nemojte prekoračiti preporučenu dnevnu dozu jer to može uzrokovati neželjene nuspojave.

Koliko je vremena potrebno da djeluje?


Kada je riječ o njegovoj unutarnjoj upotrebi kao laksativa, može proći nekoliko sati da počne djelovati. Ricinusovo ulje obično počinje djelovati između 2 i 6 sati nakon uzimanja. Međutim, točno vrijeme djelovanja može varirati od osobe do osobe. Važno je imati strpljenja i ne uzimati ga u prevelikim količinama, ako ne primijetite trenutne rezultate.

Kada je riječ o vanjskoj upotrebi ricinusovog ulja, kao što je upotreba za njegu kože ili kose, učinak može biti primjetan nakon nekoliko nanošenja ili redovite primjene. Njegova hidratantna svojstva mogu brzo omekšati kožu i kosu, ali rezultati u smislu rasta ili obnavljanja kose mogu zahtijevati nekoliko tjedana ili mjeseci redovite upotrebe.

Svaka osoba je jedinstvena, pa je vrijeme djelovanja individualno. Važno je biti dosljedan u njegovoj primjeni i imati realna očekivanja. Ako primijetite nuspojave ili niste sigurni u pravilnu uporabu, uvijek se posavjetujte sa svojim liječnikom ili dermatologom.



 

Ricinusovo ulje i njegova važnost u prirodnoj medicini


Akupunktura 


Ricinus je jednogodišnja (a ponekad i dvogodišnja, ovisno o klimi i uvjetima) biljka koja je porijeklom iz tropskih krajeva. Za uzgoj ricinus treba puno sunca, svjetlosti, vlage i topline, pa uz tako povoljne uvjete može narasti i do nekoliko metara visine. Vrlo je atraktivan sa svojim velikim listovima u obliku zvijezde koji u nekom trenutku poprimaju crvenu boju.

Cvate malim bijelim cvjetovima sakupljenim na jednom cvatu gdje se kasnije formira sjeme. Vrlo je egzotična i atraktivna biljka, pa se koristi kao ukras u vrtovima. Ricinus je skriveno sjeme, što znači da je sjeme biljke obloženo tvrdom membranom koja se otvara u punoj zrelosti i oslobađa srednje veliko, šareno sjeme nalik pitomom kestenu. 


Ricinusovo voće


Stoljećima je poznat po svojim ljekovitim svojstvima, ali i po tome što je vrlo toksičan. Siguran sam da se pitate kako je moguće biti otrovan i otrovan u isto vrijeme. Sve je u sjemenkama i ulju. Ricinusovo ulje se izrađuje na poseban način, hladnim prešanjem, a kasnije, dodatnom obradom, uključujući toplinsku, ulje se oslobađa otrova ricina.

Na taj način dobivamo izuzetno ljekovito, hranjivo i korisno ulje koje se tisućljećima koristi kao lijek za mnoge bolesti. Povijest spominje ricinusovo i ricinusovo ulje iz vremena starih Egipćana kada se koristilo za osvjetljenje i kao melem.

Spominje se u staroj Grčkoj i starom Rimu. Oduvijek se koristila kao ljekovita biljka za liječenje kožnih bolesti, rana zadobivenih u ratovima, kao laksativ i u slučaju drugih bolesti crijeva. To znači da su naši preci vrlo dobro znali za njegove prednosti, ali su također bili vješti u izradi ulja i uklanjanju toksina iz njega.

Nutritivna svojstva i sastav ricinusovog ulja


Već smo spomenuli da je ricinusovo ulje vrlo ljekovito i pomaže kod brojnih zdravstvenih problema. Međutim, kako je ujedno i vrlo otrovna biljka, potrebna je odgovarajuća obrada kako bi se otrov iz nje uklonio i kako bi se mogao koristiti u ljudskoj upotrebi. 

Ulje se dobiva hladnim prešanjem sjemenki ricinusa, a ricinin, otrovni alkaloid koji se nalazi u njegovom ulju, ekstrahira se toplinskom obradom, kuhanjem i isparavanjem. Stoga ne biste trebali pokušavati samostalno proizvoditi ricinusovo ulje kod kuće, kupiti provjereno ricinusovo ulje u biljnim ljekarnama i trgovinama zdrave hrane i možete ga slobodno koristiti kod brojnih zdravstvenih problema.

Što se tiče nutritivnog sastava, ricinusovo ulje sadrži oko 50 posto ulja, 20 posto proteina, vodu, kiselinu, alkaloid ricinin i albumin ricin, zbog čega je ovo ulje otrovno. Ricinusovo ulje je bezbojne ili svijetlo žute boje, blagog, tužnog mirisa i okusa, tekuće i vrlo masno. Na temperaturama nižim od 0 Celzijevih stupnjeva održiv je, ali se stvrdnjava, pa dobivate masu aspika koja ima ista svojstva kao kad je u tekućem stanju. 

U medicini se koristi za liječenje i kao pomoćno sredstvo kod mnogih bolesti, a najpoznatije je njegovo purgativno svojstvo, da se koristi kao laksativ i djeluje vrlo brzo nakon nekoliko sati konzumacije. Kao purgativ može se sigurno koristiti jer ne uzrokuje grčeve u trbuhu, ali se ne preporučuje trudnicama. Njegova primjena je vrlo široka.

Može se koristiti oralno, zatim kao oblog, nanošenjem i utrljavanjem u kožu ili kosu, samostalno ili u kombinaciji s drugim prirodnim lijekovima kao što su soda bikarbona ili vitamin C. Ricinusovo ulje našlo je primjenu, osim u medicini, u kozmetologiji u proizvodnji sredstava za rast kose, noktiju, brade, koristi se u proizvodnji krema za lice, losiona za tijelo i kosu itd.

ricinusovo ulje

Za više korisnih savjeta pratite našu web stranicu.

Njegova ljekovita svojstva


Ricinusovo ulje možete koristiti za brojne zdravstvene probleme, a njegove blagodati, osim što su poznate od davnina, zabilježene su u mnogim medicinskim časopisima i publikacijama. Za njegova ljekovita svojstva najviše zaslužna je ricinoleinska kiselinaRicinusovo ulje može se koristiti oralno, ali i kao ulje za masažu ili kao oblog.

Od davnina je u narodu poznat kao izvrstan laksativ, ricinusovo ulje se obično uzima navečer prije spavanja, ali ne previše i predugo. Treba ga koristiti po savjetu ljekarnika u propisanim dozama. Prirodna medicina preporučuje ricinusovo ulje za bolesti čije liječenje nije postiglo željene rezultate pri korištenju klasičnih, utvrđenih medicinskih tretmana. 

Kao sredstvo za masažu ima iznimno širok spektar učinaka. Koristi se kod reume, spondiloze, išijasa, gihta, sportskih ozljeda, okoštavanja, slabe pokretljivosti zglobova, bolova u zglobovima i kostima. U kozmetici se ricinusovo ulje pokazalo kao izvrsno sredstvo za regeneraciju kože, kose i noktiju. Koristi se u proizvodnji šampona, sredstava za rast kose, krema za kožu lica i tijela.

Uklanja bore jer potiče proizvodnju kolagena i elastina. Usporava starenje, vlaži i čisti kožu, osvježava umornu kožu, uklanja podočnjake i promjene na koži poput raznih vrsta ekcema. Kada je riječ o kosi, ricinusovo ulje savršeno rješava problem lomljive, ispucale i suhe kose. Sprječava gubitak kose, potiče rast nove kose i vraća joj elastičnost i sjaj. Osim što potiče rast kose, utječe i na rast obrva, trepavica, brade i noktiju. 

Preporučuje se redovito trljanje ricinusovog ulja kod osoba koje imaju lomljive, tanke i problematične nokte. Postoji širok spektar učinaka ricinusovog ulja na ljudsko zdravlje. Možete ga koristiti u gotovo svim bolestima kao pomoćno sredstvo, a često rješava probleme koje službena medicina nije mogla riješiti. Može se koristiti u sljedećim situacijama (naravno, uz prethodnu konzultaciju s liječnikom ili ljekarnikom):

  • Za alergije uzmite nekoliko kapi ricinusovog ulja oralno za vrijeme trajanja alergije.
  • Bolni zglobovi i sportske ozljede uspješno se liječe oblogama od ricinusovog ulja.
  • Posjekotine, rane i modrice, kao i stari ožiljci također se mogu uspješno zacijeliti upotrebom ricinusovog ulja.
  • Promjene na koži, bore, mrlje od sunca, opečena koža, ekcemi različite etiologije itd.
  • Tretirajte ubode insekata nanošenjem ricinusovog ulja na mjesto ugriza.
  • Gljivice na noktima i stopalima također treba tretirati ricinusovim uljem.
  • Bolovi u želucu mogu se riješiti oblozima ovog ulja.
  • Promjene na koži poput benignih madeža mogu se namazati ricinusovim uljem.
  • Bolovi u lumbalnoj kralježnici smanjit će se uz pomoć obloga s ricinusovim uljem.

ricinusovo ulje u staklenoj boci s valjkom


Oblozi od ricinusovog ulja


Oblozi ricinusovog ulja primjenjuju se kod bolova u leđima, bubrezima, jajnicima, otečenim zglobovima, ozljedama mišićno-koštanog sustava, glavoboljama, bolovima u vratu, kukovima, želucu itd. U principu, svako mjesto na tijelu na kojem je moguće nanijeti oblog ricinusovog ulja može se tretirati na ovaj način i rezultati neće nedostajati.

Oblozi se stavljaju kapanjem ulja na gazu, gaza se stavlja na zahvaćeno područje i preko njega se stavlja najlonska folija i dobro zagrijava. Ovako pripremljen oblog držite tridesetak minuta. Ako je potrebno, možete ga ponavljati do mjesec dana neprekidno.

Ne bacajte pripremljeni oblog, svaki sljedeći put samo dodajte malo svježeg ulja i vratite ga na bolesno mjesto. Takvi oblozi od ricinusovog ulja koriste se u kombinaciji sa sodom bikarbonom. Dodavanjem sode bikarbone ricinusovom ulju dobivate jedinstveni ljekoviti premaz.

Ricinusovo ulje za unutarnju upotrebu


Kad kažemo da se ricinusovo ulje koristi za unutarnju upotrebu, to znači da se uzima oralno, odnosno guta kako bi se postigli željeni učinci. U ovom slučaju djeluje kao laksativ, pomažući u regulaciji crijevne flore i ublažavanju zatvora.

Crijevna flora odnosi se na zajednicu mikroorganizama koji žive u našem probavnom traktu i igraju ključnu ulogu u održavanju zdravlja crijeva i cijelog organizma. Ricinusovo ulje, posebno njegova ricinoleinska kiselina, može djelovati kao prirodno antimikrobno sredstvo protiv nekih patogenih bakterija, parazita i gljivica koje mogu poremetiti ravnotežu crijevne flore.

Također se vjeruje da ricinusovo ulje može potaknuti rast korisnih bakterija u crijevima, kao što su bifidobakterije i laktobacili, koji su važni za optimalno zdravlje crijeva. Održavanje zdrave crijevne flore ima mnoge prednosti, uključujući bolju apsorpciju hranjivih tvari, jačanje imunološkog sustava, regulaciju probave i smanjenje rizika od gastrointestinalnih bolesti.

Kada se koristi umjereno i pod nadzorom liječnika, ricinusovo ulje za unutarnju upotrebu može pomoći u održavanju ravnoteže crijevne flore i poboljšati cjelokupno zdravlje crijeva. Međutim, važno je napomenuti da se unutarnja uporaba ricinusovog ulja treba provoditi s oprezom i prema preporukama stručnjaka. Savjet liječnika posebno je važan kod osoba s prethodnim gastrointestinalnim problemima, kao i kod djece, trudnica i dojilja.

Ove skupine trebaju biti posebno oprezne jer pretjerana upotreba ricinusovog ulja ili neadekvatna doza mogu uzrokovati nuspojave. Stoga je uvijek preporučljivo posavjetovati se s liječnikom prije upotrebe ricinusovog ulja za unutarnju upotrebu kako biste osigurali sigurnu i učinkovitu upotrebu.

Ricinusovo ulje za vanjsku upotrebu


Ima razna svojstva koja ga čine popularnim za vanjsku upotrebu. Neke od najčešćih upotreba su:

  1. Za kosu: 

Zahvaljujući bogatstvu hranjivih sastojaka, može pridonijeti jačanju kose, poticanju rasta, vlaženju vlasišta i poboljšanju cjelokupnog zdravlja. Jedna od glavnih prednosti korištenja ricinusovog ulja za kosu su njegova hidratantna svojstva. Ulje ima visok sadržaj masnih kiselina, uključujući ricinoleinsku kiselinu, koja je ključna za vlaženje kose i vlasišta.

Redovitom primjenom možete spriječiti isušivanje kose, oštećenje i lomljenje dlačica, čineći kosu mekom, glatkom i sjajnom. Osim što hidratizira, ima i sposobnost poticanja rasta kose. Ricinoleinska kiselina ima protuupalna svojstva i može poboljšati cirkulaciju krvi u vlasištu, što pridonosi boljoj prehrani folikula dlake i njihovom rastu.

Redovito masiranje vlasišta ovim uljem može poboljšati gustoću kose i smanjiti problem njezinog stanjivanja. Još jedna prednost je njegova sposobnost jačanja dlake. Ulje je bogato hranjivim tvarima poput proteina, vitamina (poput vitamina E i B), minerala i antioksidansa koji njeguju kosu i jačaju njezinu strukturu. To može pomoći u smanjenju lomljenja kose, ispucalih vrhova i poboljšanju njezina općeg stanja.

Da biste iskoristili blagodati ricinusovog ulja za kosu, možete ga koristiti na nekoliko načina. Jedan od njih je nanijeti malo ulja na vlasište i masirati ga nekoliko minuta kako bi se poboljšala cirkulacija. Zatim ravnomjerno rasporedite ulje duž duljine kose, pažljivo ga utrljavajući u vlasište i sam korijen. Nakon toga kosu možete prekriti toplim ručnikom ili kapom za tuširanje i ostaviti ulje da djeluje najmanje sat vremena, a najbolje preko noći. Nakon toga temeljito operite kosu šamponom i isperite je.

  1. Za probavu:

Tradicionalno se koristi za poboljšanje probave i ublažavanje probavnih problema. Glavni razlog za to leži u njegovim laksativnim svojstvima i sposobnosti poticanja pokretljivosti crijeva. Kada se ricinusovo ulje koristi za probavu, uzima se oralno.

Glavni aktivni sastojak ulja, ricinoleinska kiselina, ima sposobnost vezivanja za receptore u crijevima i izazivanja kontrakcija mišića crijevne stijenke. To potiče peristaltiku, pokretljivost crijeva koja je vitalna za redovito pražnjenje crijeva.

Kada se pojave zatvor ili problemi s pražnjenjem crijeva, ricinusovo ulje može biti korisno kao prirodni laksativ. Njegov laksativni učinak pomaže omekšati stolicu i olakšava njezin prolazak kroz crijeva. To može biti posebno korisno za privremena stanja kao što su privremeni zatvor ili probavne smetnje uzrokovane promjenom prehrane ili putovanja.

  1. Za lice: 

Budući da je prirodni sastojak, ricinusovo ulje za lice vrlo je popularno kod žena. Ima mnoge prednosti za vašu kožu i može vam pomoći da vaša koža bude sjajna i zdrava. Može se koristiti kao sastojak za pripremu hranjivih maski za lice.

Idealno je kombinirati ga s drugim prirodnim sastojcima poput meda, avokada ili jogurta kako biste nahranili lice i kožu i pružili im dodatnu hidrataciju. Nanesite smjesu, ostavite da djeluje nekoliko minuta, a zatim isperite toplom vodom.

Također je učinkovit u uklanjanju šminke, posebno vodootporne maskare i ruža za usne. Nanesite malu količinu ulja na pamučni štapić i nježno obrišite lice kako biste ga uklonili. Važno je napomenuti da prije nego što ga počnete koristiti za unutarnju ili vanjsku upotrebu, morate se posavjetovati s liječnikom kako biste bili sigurni da je siguran i prikladan za vaše stanje.

  1. Za bradu:

Ricinusovo ulje postalo je popularno za njegu brade zbog svojih brojnih prednosti. Bogata je hranjivim tvarima poput ricinoleinske kiseline, vitaminima, mineralima i proteinima, koji mogu poboljšati zdravlje i izgled brade. Ima potencijal hidratizirati, omekšati i ojačati dlačice brade, kao i nahraniti kožu ispod nje. Jedna od glavnih prednosti korištenja ricinusovog ulja za bradu je hidratacija.

Brada može postati suha, lomljiva i oštećena zbog svakodnevnih aktivnosti, kao što su pranje, češljanje i izlaganje vanjskim čimbenicima. Pomaže u održavanju vlažnosti brade prodirući u dlačice i hidratizirajući ih iznutra. To može rezultirati mekom, glatkom i upravljivom bradom, smanjujući problem neposlušnih i ispucalih dlačica. Osim što hidratizira, može potaknuti i rast dlačica na bradi.

Ricinoleinska kiselina, glavni aktivni sastojak ulja, ima sposobnost poboljšanja cirkulacije krvi u folikulima dlake, što može potaknuti rast novih dlačica. Redovitim masiranjem brade možete poboljšati cirkulaciju krvi u tom području i potaknuti rast gušćih, gušćih i zdravijih dlačica brade. Osim toga, ricinusovo ulje također može pomoći u održavanju zdrave kože ispod brade.

Koža ispod brade često može biti sklona suhoći, svrbežu ili iritaciji. Može djelovati kao prirodna hidratantna i umirujuća tvar, pomažući u održavanju zdrave kože ispod brade. Može spriječiti pojavu peruti, svrbeža i crvenila, pružajući vam udobnost i dobro zdravlje ispod brade.

  • Upotreba ricinusovog ulja za njegu brade

Da biste koristili ricinusovo ulje za njegu brade, nanesite nekoliko njegovih na dlanove i ravnomjerno ga rasporedite po dlačicama brade. Nježno umasirajte ulje u kožu ispod brade i u bradu, usredotočujući se na problematična područja ili područja s manje dlačica. Ostavite da djeluje najmanje 30 minuta ili preko noći, a zatim operite bradu blagim šamponom i toplom vodom kako biste uklonili višak masnoće. Važno je napomenuti da rezultati mogu varirati i da je individualno iskustvo ključno.

Kako piti ricinusovo ulje?


Obično se preporučuju 1 do 2 žličice dnevno. Možete ga pomiješati sa sokom ili vodom kako biste omekšali okus. Najbolje ga je piti natašte najmanje sat vremena prije doručka. To će omogućiti da ulje djeluje brže i izbjeći će interakciju s hranom. Kada ga pijete kao laksativ, važno je piti dovoljno tekućine kako biste spriječili dehidraciju.

Pijte dovoljno vode tijekom dana kako bi vaše tijelo bilo hidrirano. Pažljivo pročitajte upute o pakiranju ricinusovog ulja i slijedite ih. Nemojte prekoračiti preporučenu dnevnu dozu jer to može uzrokovati neželjene nuspojave. Pažljivo pročitajte upute na pakiranju i potrudite se da ih slijedite. Nemojte prekoračiti preporučenu dnevnu dozu jer to može uzrokovati neželjene nuspojave.

Koliko je vremena potrebno da djeluje?


Kada je riječ o njegovoj unutarnjoj upotrebi kao laksativa, može proći nekoliko sati da počne djelovati. Ricinusovo ulje obično počinje djelovati između 2 i 6 sati nakon uzimanja. Međutim, točno vrijeme djelovanja može varirati od osobe do osobe. Važno je imati strpljenja i ne uzimati ga u prevelikim količinama, ako ne primijetite trenutne rezultate.

Kada je riječ o vanjskoj upotrebi ricinusovog ulja, kao što je upotreba za njegu kože ili kose, učinak može biti primjetan nakon nekoliko nanošenja ili redovite primjene. Njegova hidratantna svojstva mogu brzo omekšati kožu i kosu, ali rezultati u smislu rasta ili obnavljanja kose mogu zahtijevati nekoliko tjedana ili mjeseci redovite upotrebe.

Svaka osoba je jedinstvena, pa je vrijeme djelovanja individualno. Važno je biti dosljedan u njegovoj primjeni i imati realna očekivanja. Ako primijetite nuspojave ili niste sigurni u pravilnu uporabu, uvijek se posavjetujte sa svojim liječnikom ili dermatologom.



 

za brži rast i negu!

Upotrebite pravilno ricinusovo ulje za kosu i rezultati će vas zapanjiti. Saznajte kako se ovo ulje koristi, koliko često i na koji način deluje.

Ricinusovo ulje za kosu dobija se od semena biljke ricinus (ricinus communis) , koja se  u narodu drugačije naziva i Hristov dlan zbog svojih blagotvornih svojstava i specifičnog izgleda listova. Ustanovljeno je da se ovo ulje koristilo u okviru tradicionalne indijske medicine u Kini, Grčkoj i Egiptu.

Ricinus je jednogodišnja biljka koja može narasti i do 1,5 m. Cveta u proleće i početkom leta, u periodu od juna do kraja jula i najviše joj prija tropska i mediteranska klima.

Uprkos atraktivnim cvetovima i listovima koji mogu ulepšati svaki vrt, ova biljka je proglašena za jednu od najotrovnijih na svetu pa se savetuje da pravljenje ovog ulja isključivo prepustimo stručnjaku.

Svi delovi biljke su otrovni, a posebno seme tj. sastojak ricin. Sa druge strane važi za jednu od najlekovitijih biljaka i upravo zato se koristi za kosu.

Ricinusovo ulje za kosu kupujte samo u apotekama i drugim specijalizovanim radnjama.

Kada je u pitanju nega kose, ricinusovo ulje uspešno hidrira kožu glave, pojačava volumen, kvalitet i vraća kosi izgubljeni sjaj. Sadrži vitamine E, ricinoleinsku kiselinu i omega 6 i 9 masne kiseline.

  • Vitamin E za kosu je antioksidans koji poboljšava cirkulaciju i dotok kiseonika stimulišući na taj način rast kose. Upravo je on zaslužan za sjaj i mekoću vaše kose.
  • Ricinoleinska kiselina koja se nalazi u ovom ulju obnavlja Ph nivo kože glave čineći vašu kosu negovanom.
  • Omega 6 i 9 masne kiseline, igraju veoma važnu ulogu u mnogim fiziološkim funkcijama. Regulišu metabolizam ,održavaju kosti, podstiču rast i obnovu kože i kose.

Ricinusovo ulje za kosu smatra se jednim od najboljih preparata koji podstiču rast kose, čak i na onim mestima, na kojima do tad nije rasla. Neke studije su pokazale da površinska upotreba ovog ulja u vidu losiona deluje protivupalno i antimikrobno pa na taj način deluje na stvaranje uslova za rast. Uspešno leči infekcije skalpa i uklanja perut.

Ricinusovo ulje je poznato po svojim antibakterijskim i antifungalnim svojstvima, a takođe je bogato vitaminom E, mineralima, proteinima i omega-6 i omega-9 masnim kiselinama. Ove hranljive materije pomažu u jačanju kose, smanjenju peruti i stimulaciji rasta kose. Redovna upotreba ricinusovog ulja može značajno poboljšati zdravlje vlasišta, smanjiti upalu i iritaciju, te podržati rast jače, sjajnije i otpornije kose. Zbog svojih visokih koncentracija ricinoleinske kiseline, ricinusovo ulje takođe poboljšava cirkulaciju krvi u vlasištu, što dodatno doprinosi zdravlju i rastu kose

Ricinusovo ulje za kosu – upotreba

 

Ono zbog čega je ricinusovo ulje za kosu tako posebno i efikasno je ricinoleinska kiselina koja čini 90% ulja. Ona pomaže da se kosi vrate prirodna ulja i uklone oštećenja od farbe.

Veoma je gusto i kao takvo najbolje ga je kombinovati sa drugim čistim biljnim uljima. Može se koristiti na više načina, bilo da je u pitanju hidratacija kože glave, rast dlake, ojačavanje dlake ili regeneracija oštećenih krajeva.

No, istini za volju, ovo nekada može biti dosta dangubno, pa takve tretmane radije preskočimo nego upotrebimo.

Srećom, ima i drugih rešenja koja su jednostavnija za redovnu upotrebu

Ako dugo imate problem sa sporim rastom kose, pročitajte šta nam je Tara otkrila. Ona je uspela da otkrije ključnu stvar za brži rast kose i protiv opadanja. Oduševljena je i to što je njoj pomoglo, može pomoći  i vama. O čemu je reč, saznajte iz njene lične priče na ovom linku:  https://sveokosi.com/ovo-je-kljucno-za-brzi-rast-kose/

Ricinusovo ulje regeneriše čak i hemijski tretiranu kosu. Antioksidanti koji se nalaze u njemu,oporavljaju keratin u dlaci i tako doprinose njenom sjaju i mekoći.

Najveća prednost je što se ricinusovo ulje za kosu može koristiti na više načina.

Tretman toplim uljem ricinusa

 

Jedan od najboljih načina za njegovo korišćenje, jeste da ga pre upotrebe malo ugrejete. Sipajte par kašika ovog ulja u činiju i zagrejte na šporetu. Smanjite temperaturu šporeta na srednju i čim vidite da se smlačilo, skinite ga.

Drugi način je da ricinusovo ulje zagrejete tako što ćete ga staviti u vrelu vodu.

Dajemo vam par praktičnih saveta kako i na koji način ga možete koristiti i oporaviti vašu kosu bez puno muke.

Kako se koristi ricinusovo ulje za kosu?

 

Ovo ulje se može koristiti vrlo jednostavno, a najčešće samostalno za masažu glave.  Može se  koristiti i kao maska od ricinusovog ulja za kosuu kombinaciji sa drugim sastojcima.

Dobro dejstvo ima na rast kose, ali uspešno se bori i protiv peruti. Hajde da vidimo kako se može koristiti i koje rezultate pruža.

Ricinusovo ulje za rast kose

 

Ovaj jednostavni preparat za rast kose možete napraviti koristeći ricinusovo i arganovo ulje.

U tamnu, staklenu bočicu sa pipetom, sipajte 3 kašike ricinusovog ulja i jednu kašiku arganovog ulja. Promešajte ih dobro. Teme prethodno nakvasite vodom i nanestite par kapi ovog rastvora, trudeći se da sa svih strana glave sipate po kap.

Umasirajte ga nežnim pokretima prstiju u kožu temena. Stavite plastičnu kesu na glavu i tako prespavajte. Ujutru operite kosu na uobičajen način. Postupak ponavljajte 2 puta nedeljno sve dok ne uočite poboljšanje.Za najbolji efekat, preporučuje se da ovako prenoćite, koristeći peškir kako biste zaštitili posteljinu od ulja. Ukoliko niste u mogućnosti, dovojno je koristiti preparat i par sati. Da biste lakše isprale kosu nakon ovog tretmana, regenerator umasirajte u teme glave i nakon toga kosu isperite.

Ulje argana u ovoj kombinaciji, obnoviće oštećene krajeve, vratiti sjaj, mekoću i pospešiti rast kose. Njegovo hidrantno dejstvo čini kožu glave zdravom.

Kombinacijom ova dva ulja, obezbedićete svojoj kosi dubinsku negu koja će kao rezultat, dati mekanu i zdravu kosu.

Preporuka:

Kako bi ricinusovo ulje podstaklo brži rast kose i dubinsko delovanje, možete ga dodatno zagrejati. To ne podrazumeva grejanje na šporetu, već je dovoljna toplota tela.

Protrljajte ulje među dlanovima, nanesite na kosu, a nakon toga uvite kosu u peškir kako bi se toplota zadržala.

Ricinusovo ulje za kosu protiv peruti

 

Ovo je sjajan tretman za vas ukoliko se borite sa belim ljuspicama po svojoj glavi. Možete ga upotrebiti u nekoj od velikog broja maski koje će vam pružiti niz koristi. Za pripremu tretmana protiv peruti, biće vam potrebno:

  • 1 kašika ricinusovog ulja
  • 1 kašika maslinovog ulja
  • ½ kašike soka od limuna

Sve sastojke dobro promešajte i nanesite najpre na teme glave, a potom i na celu kosu. Zbog antigljivičnog dejstva upotreba ovog ulja uspešno otklanja perut u kosi i utiče na kožu glave.

Maska za kosu sa ricinusovim uljem i medom

 

  • 2 kašike ricinusovog ulja
  • 1 jaje
  • 1 kašika meda

Sastojke izmešati dok masa ne postane kompaktna, a onda naneti na kosu. Ostavite da odstoji oko sat vremena pa nakon toga isperite. Preporuka je da se koriste prirodni šamponi bez sulfata koji odgovaraju svim tipovima kose.

Njegovom redovnom upotrebom, vrlo brzo ćete uvideti sve benefite koje se pozitivno odražavaju na kvalitet kose.

Pored toga što je izuzetno zdrava namirnica, med može učiniti čuda za našu kosu. Na prirodan način, stimuliše njen rast i daje joj potrebnu negu. Štiti dlaku od lomljenja i svih spoljašnjih uticaja koji na nju deluju.

Med hrani kosu, snabdevajući je vitaminima i mineralima koji su joj neophodni da bi bila zdrava. Ukoliko svoju kosu želite posvetliti prirodnim putem, upravo će vam med pomoći u tome. Primenom ove slatke namirnice, daćete svojoj kosi potrebnu vlažnost zbog čega će efekti sjaja i mekoće potrajati dugo.

Maska sa ricinusovim uljem i jajima

 

Korišćenjem maski za kosu sa jajima, obezbedićete svojoj kosi dovoljno proteina koji su joj neophodni za brži rast i veći volumen.

Sastojci koji su vam potrebni su sledeći:

  • 100 ml ricinusovog ulja
  • jedno jaje

Razmutite jaje i dodajte ricinusovo ulje za kosu. Sjedinite sastojke i nanesite masku na kosu. Blagim pokretima prstiju, izmasirajte teme kako biste podstakli cirkulaciju i omogućili svim hranljivim sastojcima da prodru duboko u teme.

Stavite kapu za tuširanje i sačekajte 40 minuta, a potom kosu isperite. Nakon korišćenja ovih prirodnih maski, savetuje se da kosu sušite prirodnim putem.

Ricinusovo ulje i pantenol za kosu

 

Pantenol je provitamin vitamina B5. Njegova uloga je da održava vlagu i kao takav koristi se u proizvodima za negu kože i kose. Na taj način sprečava njenu dehidrataciju.

Korišćenjem ovog preparata kosa obnavlja svoju Ph vrednost koja deluje kao zaštita na spoljni sloj kose. Kada operemo kosu, šamponom koji sadrži pantenol u svom sastavu ona postaje jača i elastičnija.

Kombinacijom ova dva preparata, priprema se mešavina koja se preporučuje za oporavak kose i njen brži rast.

Za pripremu ovog šampona, biće vam potrebno:

  • 750 ml prirodnog šampona (na bazi kamilice, čička, mentola ili šampon od koprive)
  • Pantenol 100 ml (vodeni rastvor)
  • Ulje ricinusa 50 ml
  • Kapi od koprive 30 ml

U 750ml šampona, dodati 100ml pantenola, 50ml ulja ricinusa i bočicu kapi od koprive. Dobro pomešajte sve sastojke i šampon je speman za upotrebu. Možete ga koristiti svakodnevno ili par puta u toku nedelje.

Zbog kombinacije ovih vitamina koje sadrže sastojci ovog šampona, posle samo par puta njegove upotrebe, vaša kosa će ponovo blistati.

Maska za hidrataciju i jačanje

Pomešajte 3 kašike ricinusovog ulja sa jednim jajetom i kašikom meda. Nanesite ovu smesu na vlažnu kosu, od korena do vrhova. Ostavite masku da deluje 30 minuta do jednog sata, a zatim temeljno isperite kosu i operite je šamponom​ .

Maska sa avokadom

Pomešajte 2 kašike ricinusovog ulja sa pola avokada i kašikom jogurta. Nanesite smesu na kosu i ostavite da deluje 45 minuta pre nego što je isperete toplom vodom i šamponom. Ova maska dodatno hidrira kosu i čini je mekšom i sjajnijom​ ​.

Kombinacija sa drugim uljima

Ricinusovo ulje može se mešati sa kokosovim ili arganovim uljem u jednakim proporcijama (50:50) kako bi se olakšalo nanošenje i poboljšala hidratacija. Nakon nanošenja, ostavite ulje na kosi preko noći za najbolje rezultate​.

Ricinusovo ulje za kosu rezultati

 

Kada je u pitanju nega kose, postoji mnogo zadovoljnih korisnika kojima je ricinusovo ulje  za kosu pomoglo. Nakon samo nekoliko tretmana, rezultati postaju vidljivi, a njegovom redovnom upotrebom kvalitet kose značajno bolji.Savetuje se upotreba ovog ulja kao jednog od najboljih prirodnih tretmana za negu kose. Naime, sigurno vam je poznata činjenica da žene poreklom iz Indije, imaju bujnu i sjajnu kosu. Zbog visokih temperatura u ovoj zemlji, devojčice se odmalena uče da koriste upravo ricinusovo ulje za kosu i baš zbog toga, nikada nemaju problem tanke, oštećene i suve kose. Naravno, malo je i do genetike, ali dosta je i do nege. Razlika između negovane i zapuštene kose se vidi.

Da biste oporavile svoju kosu i kako bi ona ponovo blistala, jedino što se od vas očekuje, jeste da budete uporne i istrajne.

Smatramo da vam za tretmane sa ricinusovim uljem za kosu, zaista neće trebati puno vremena, osim onih pola sata ili sat koliko bi trebalo da ga držite na svojoj kosi. Iskoristite to vreme i opustite se uz svoju omiljenu knjigu ili seriju. Vaša kosa će vam biti višestruko zahvalna na tome.

Ricinusovo ulje za kosu:  iskustva

Mnogi korisnici su zabeležili značajan napredak u zdravlju svoje kose koristeći ricinusovo ulje. Evo nekoliko priča koje mogu poslužiti kao inspiracija:

Brži rast kose

  • Marija je podelila svoje iskustvo: „Koristila sam ricinusovo ulje dva puta nedeljno i nakon tri meseca primetila sam da mi kosa raste mnogo brže. Ne samo da je postala gušća, već je i sjajnija i jača nego pre.“
  • Petar kaže: „Nakon što sam počeo koristiti ricinusovo ulje, moja kosa je počela da raste tri puta brže nego ranije. Svakodnevno nanošenje male količine ulja na skalp je učinilo čuda.Međutim, teško mi je palo svakodnevno tretiranje i pranje kose, pa sam našao još bolje rešenje – šampon protiv opadanja kose Vlasilan, koji je na biljnoj bazi. I čista kosa i zaustavljeno opadanje!“

    Smanjenje peruti

    • Ana je rekla: „Imala sam problem sa peruti godinama, ali nakon što sam počela koristiti ricinusovo ulje pomešano sa kokosovim uljem, perut je nestala za manje od mesec dana. Koža glave mi je sada potpuno zdrava i hidrirana.“
    • Marko je podelio svoje iskustvo: „Ricinusovo ulje mi je pomoglo da se oslobodim peruti i svraba skalpa. Koristim ga redovno u kombinaciji sa maslinovim uljem i rezultat je fantastičan.“

    Treba da znate da je uzaludno mazati se ovim uljem i gubiti vreme na to, ako je šampon koji koristite nakon toga loš. Znam iz ličnog iskustva, jer sam tek tada videla napredak. Zato, za najbolje efekete, birajte šampone bez sulfata i parabena, koji su puni biljnih aktivnih sastojaka koji oporavljaju kosu . Moj izbor bio je šampon protiv opadanja kose Vlasilan. Rezultati su neverovatni. 

    Upozorenja i saveti

    Kada koristite ricinusovo ulje za negu kose, važno je obratiti pažnju na nekoliko ključnih faktora kako biste izbegli moguće neželjene reakcije i postigli najbolje rezultate.

    • Hladno ceđeno, nerafinisano ulje: Uvek birajte hladno ceđeno i nerafinirano ricinusovo ulje. Ova vrsta ulja zadržava sve hranljive materije, vitamine i masne kiseline koje su ključne za zdravlje kose i vlasišta. Termička obrada može uništiti korisne sastojke, smanjujući efikasnost ulja​ .
    • Testiranje na alergijske reakcije: Pre nego što počnete redovno koristiti ricinusovo ulje, preporučuje se da uradite test na malom delu kože. Nanesite nekoliko kapi ulja na unutrašnju stranu zgloba ili iza uha i ostavite 24 sata. Ako primetite crvenilo, svrab ili iritaciju, nemojte koristiti ulje na kosi i vlasištu. Ovaj test je posebno važan za osobe sa osetljivom kožom ili sklonošću alergijama

    Ricinusovo ulje za kosu cena

     

    Ricinusovo ulje za kosu možete kupiti u bilo kojoj apoteci, parfimeriji ili prodavnici zdrave hrane. Obzirom da je veliki broj proizvođača koji plasiraju ovaj preparat, potrudite se da izaberete nekog proverenog.

    Cene se kreću od 200 dinara za pakovanje od 50 ml pa naviše, što je moramo priznati stvarno povoljno kada je reč o jednom izuzetno moćnom preparatu koji ima blagotvorno dejstvo na našu kosu.

    Ukoliko i vi imate neki predlog za korišćenje ricinisovog ulja, pišite nam, željno isčekujemo neki od vaših recepata.