srijeda, 12. ožujka 2025.

Kleptomanija je stanje mentalnog zdravlja u kojem osoba stalno djeluje pod impulsom da nešto ukrade čak i ako to ne treba. Ovo stanje uključuje probleme s emocionalnom ili bihevioralnom samokontrolom. Kleptomani mogu osjetiti tjeskobu ili uzbuđenje neposredno prije nego što nešto ukradu. To je rijetko stanje mentalnog zdravlja, ali stvarno. Ne postoji lijek za kleptomaniju, ali lijekovi ili terapija za kleptomaniju mogu pomoći.


Što je kleptomanija?
Kleptomanija je mentalni poremećaj koji uključuje nemogućnost odupiranja porivu za krađom predmeta koji nam obično nisu potrebni. Predmeti koje kleptomani kradu obično su male vrijednosti i lako ih mogu kupiti. To je vrsta poremećaja kontrole impulsa koji uključuje probleme s emocionalnom ili bihevioralnom samokontrolom, kaže klinički psiholog dr. Ankur Singh Kapur. Osobe s poremećajima kontrole nagona teško se odupiru iskušenju ili snažnom porivu da izvrše nešto što bi moglo naštetiti njima samima ili nekom drugom. Kleptomanija je izuzetno rijetka, javlja se u otprilike 0,3 do 0,6 posto opće populacije, prema Američkom psihijatrijskom udruženju.

Je li kleptomanija dio opsesivno-kompulzivnog poremećaja?
Kleptomanija i opsesivno-kompulzivni poremećaj (OKP) različita su psihijatrijska stanja, iako imaju neke sličnosti. Kleptomanija uključuje neodoljivu želju za krađom predmeta, općenito bez potrebe ili novčane vrijednosti, potaknutu napetostima i olakšanjem. S druge strane, opsesivno-kompulzivni poremećaj karakteriziraju neželjene, ponavljajuće misli (opsesije) i ponašanja (kompulzije) koja se izvode kako bi se ublažila tjeskoba. Iako oba stanja uključuju kompulzivno ponašanje, kleptomanija se klasificira kao poremećaj kontrole impulsa, koji nije dio OKP-a. Međutim, može se pojaviti komorbiditet između ta dva stanja – što znači da osoba može imati oba ova poremećaja u isto vrijeme, kaže dr. Kapoor. Pristupi liječenju za oba stanja mogu se razlikovati, iako se kognitivno bihevioralna terapija obično koristi za oba.

Koji su simptomi kleptomanije?
Simptomi kleptomanije općenito uključuju:

nesposobnost da se odupremo snažnim porivima za krađom proizvoda koji nam niti ne trebaju
napetost, tjeskoba ili uzbuđenje koje je prethodilo krađi
osjećaj užitka, olakšanja ili zadovoljstva tijekom krađe
Osjećaj krivnje, srama ili strah od uhićenja nakon krađe
Koji su uzroci kleptomanije?
Uzroci kleptomanije su nepoznati, ali se vjeruje da je povezana s određenim čimbenicima kao što su problemi sa serotoninom, neurotransmiterom koji pomaže u regulaciji raspoloženja i emocija, kaže dr. Kapoor. To također može biti posljedica prisutnosti poremećaja ovisnosti. Kleptomanija se često javlja kod ljudi s drugim psihičkim problemima, uključujući ovisnost, depresiju i poremećaje osobnosti, prema studiji iz 2014. objavljenoj u Journal of Neurosciences in Rural Practice.

Kako se postavlja dijagnoza kleptomanije?
Kleptomanija se dijagnosticira na temelju simptoma. Kako bi dijagnosticirao ovaj problem, liječnik obavlja fizički pregled i psihološku procjenu. Fizički pregled može pomoći u određivanju postoje li medicinski uzroci koji uzrokuju simptome. Kako bi olakšao dijagnozu, liječnik može postavljati pitanja o impulsima i kako se pacijent osjeća u vezi s njima, pregledati popis situacija kako bi razumio izaziva li neka od njih kleptomaniju, razgovarati o problemima koje je pacijent imao zbog svog ponašanja i dati mu da ispuni upitnik.

Kako se liječi kleptomanija?
Ne postoji lijek za kleptomaniju, ali lijekovi ili terapija koja se usredotočuje na suočavanje s nagonima može pomoći prekinuti ciklus kompulzivne krađe. Liječnik može propisati lijekove za liječenje ovisnosti koji mogu smanjiti porive i zadovoljstvo povezane s krađom, kaže dr. Kapoor.


 

Nema komentara:

Objavi komentar