Korijen peršina koristi se u mnogim kuhinjama diljem Europe. Premda je i njegovo lišće jestivo, uzgaja se zbog svog korijena. U ovom tekstu doznajte ljekovita svojstva ove super zdrave biljke. 

Korijen peršina izgleda kao pomalo kao vrsta mrkve, potpuno je drugačijeg okusa. 

Donosimo 7 iznenađujućih svojstava korijena peršina: 

Korijen peršina bogat je nutrijentima

Korijen peršina bogat je raznim nutrijentima. Tako samo 100 grama korijena peršina sadrži:

  • 55 kalorija
  • 12 grama ugljikohidrata
  • 4 grama vlakana
  • 2 grama proteina 0.6 grama masti
  • 55% DPD Vitamina C
  • 45% DPD vitamina B9 (folata) 
  • 12% dnevne vrijednosti kalija 
  • 11% dnevne vrijednosti magnezija
  • 13% dnevne vrijednosti cinka
  • 10% dnevne vrijednosti fosfora
  • 7% dnevne vrijednosti željeza

Budući da ima tako dobar nutritivni profil s jako malo masti i kalorija, a puno vlakana, odličan je za razne dijete. 

Sadrži snažne antioksidante

Korijen peršina sadrži mnoge antioksidante te je zato odličan za zdravlje. 

Antioksidanti smanjuju stres i bore se protiv slobodnih radikala – iznimno reaktivnih čestica koje štete stanicama i mogu dovesti do raznih bolesti ako ih je u tijelu previše. 

Miristicin i apiol, dva glavna antioksidanta u peršinu su odgovorna za borbu protiv slobodnih radikala. 

Peršin ima i mnogo vitamina C koji je važan za prevenciju bolesti. 

Korijen peršina se može boriti protiv upala

Iako je upala često normalna reakcija tijela na stres, prevelika upala može povećati rizik od bolesti. Korijen peršina sadrži nekoliko spojeva (miristicin, apiol i sl.) koji su snažni antioksidanti, a ujedno se i bore protiv upala. 

Uz to sadrži nekoliko vrsta vitamina i minerala, kao što su vitamin C, cink i magnezij, koji utječu na smanjenje upale. 

Uključivanje peršina u prehranu zajedno s drugim zdravim povrćem može smanjiti pojavu upale i spriječiti kronične bolesti uključujući rak, osteoporozu i bolest srca. 

VIDI OVO: PERŠIN – nevjerojatna ljekovita svojstva i koristi od ove biljke

Pospješuje detoksikaciju

Razni enzimi u jetri pomažu ukloniti toksine iz razne hrane, lijekova i okoliša. 

Glutation, antioksidant kojeg proizvodi jetra, igra važnu ulogu u procesu detoksikacije. Jedno je istraživanje pokazalo daje korijen peršina povećao količinu glutationa i drugih korisnih enzima kod miševa kojima je dan vrlo otrovan lijek. 

No, istraživanja na ljudima još nisu provedena. 

Osnažuje imunitet

Korijen peršina odličan je izvor vitamina C i vlakana koji su ključni za zdravlje imunološkog sustava. 

Vitamin C ključan je za snažan imunitet jer se bori protiv stranih bakterija, stresa i upale. Ujedno pomaže stvaranju barijera za bakterije u probavnom sustavu. 

Vlakna pospješuju rast dobrih bakterija u utrobi te na taj način štite tijelo od infekcija. 

Korijen peršina može zaštititi od raka

Neka istraživanja daju naznačiti da korijen peršina može biti dobar za borbu protiv određenih vrsta raka. 

Korijen peršina ima mnogo vlakana što se povezuje sa smanjenim rizikom od raka glave, vrata, jajnika i debelog crijeva. 

Uz to, jedno je istraživanje pokazalo da je ekstrakt korijena peršina smanjio rast i razvoj stanica raka dojke. 

Potrebna su dodatna istraživanja na ljudima kako bi se bolje razumio utjecaj korijena peršina na rak. 

VIDI OVO: Napitak za mršavljenje: Izgubite kilograme uz pomoć peršina

Lako ga je dodati u prehranu

Kada birate korijen peršina, birajte korijen koji je bež boje, koji je čvrst i nema udaraca na sebi. Ako je lišće još na njemu, onda treba biti zeleno i snažno, a ne uvenulo. 

Prilikom pripreme prvo uklonite lišće, dobro operite korijen, ali ga nemojte guliti. 

Možete ga narezati na kolutiće ili trakice i jesti sirovog ili ga skuhati i dodati raznim jelima kao začin. 

Kombinacije s raznim jelima zaista su neograničene jer peršin paše uz gotovo sva jela tako da se nemojte ustručavati dodati ga. 

Zaključak: 

Peršin je vrlo korisna i zdrava biljka, a najcjenjeniji je njegov korijen. On sadrži mnoštvo raznih vitamina, minerala i nutrijenata koji će pomoći vašem imunološkom sustavu, zaštititi vas od infekcije i pomoći vašoj jetri da bolje funkcionira. 

Lako ga možete dodati u prehranu budući da se može konzumirati na razne načine i u raznim kombinacijama s drugim namirnicama.

Svaki dan popijte čaj od peršuna: Leči 10 bolesti, a još ćete i smršati! (RECEPT)

Tradicionalna medicina čaj od peršuna preporučuje kod artritisa, gihta, bubrežnih problema, za pročišćavanje morkaćnih puteva, ali i za lečenje gastritisa..,Peršun je mediteranska začinska biljka, koja zbog jarko zelenih listova često igra glavnu ulogu u dekoraciji hrane. Međutim, ona nije samo ukras, već prava lekovita biljka vredna pažnje.

Na prvom mestu, peršun je poznat kao biljka koja podstiče izlučivanje tečnosti iz organizma, tako da je veoma korisna za zdravlje bubrega i svih mokraćnih puteva. Dakle, koren peršuna deluje kao diuretik, pa se upotrebljava za lečenje raznih oblika vodene bolesti (prekomerno nakupljanje tečnosti u organizmu).

Tradicionalna medicina čaj od peršuna preporučuje kod artritisa, gihta, bubrežnih problema, za pročišćavanje morkaćnih puteva, ali i za lečenje gastritisa. Pošto se zna da efikasno ispira bakterije iz urinarnog trakta, dobro je došao u slučaju infekcije mokraćnih organa, kao i nakon operacije prostate radi bržeg oporavka. Često ulazi u sastav čajeva za lečenje žutice i drugih komplikacija nastalih usled problema sa jetrom.

Pored toga što podstiče izlučivanje tečnosti, podstiče se i izlučivanje soli u organizmu pa utiče na smanjenje krvnog pritiska. Iz sličnih razloga može pomoći u borbi protiv gojaznosti. Zatim, povećava elastičnost krvnih sudova što umanjuje rizik od nastanka uobičajenih kardiovaskularnih bolesti.

Snižava pritisak, prži masne naslage: Čudo od napitka! (RECEPT)

Čaj od peršuna

Čaj od peršuna priprema se tako što se koren peršuna (oko 15 grama) nasecka na kockice, ubaci u 2 dl ključale vode i prokuva oko 5 minuta. Cedi se tek posle 15-tak minuta a da bi mogao da ispolji sve svoje lekovite moći potrebno je piti 2-3 šolje u toku dana.

Listovi peršuna su izvrstan izvor C vitamina pa je dobro jesti ih i u svežem obliku. Odlično se uklapaju uz supe, čorbe, bareni krompir i mnoga jela sa mesom. Ovaj zeleniš podstiče varenje, stimuliše izlučivanje otrovnih materija, osvezava dah, tako da efikasno prikriva čak i miris belog luka.

Na kraju evo i jedne zanimljivosti. Neki istoričari tvrde da su stari Rimljani davali peršun svojim gladijatorima pre borbe jer su verovali da ova biljka daje snagu, ubrzava reflekse i izoštrava mentalne sposobnosti, kao što je, na primer, snalažljivost. Grickanje semenki peršuna u to doba bila je uobičajena pojava.

Seljački napitak, spas kod svake bolesti: Šta sve leči obična surutka!