četvrtak, 18. siječnja 2024.



Adam, Eva. Rajski vrt, jabuka, zabrana, znatiželja. Ugriz. Greh.


I? Šta smo korisno iz te lekcije naučili, šta smo to spoznali?

Da je najbolje da ne znamo ništa i da ne pipamo ništa. Da ćutimo, da ne istražujemo. Da budemo poslušni. Da verujemo da neko drugi može bolje od nas samih znati gde stanuje naša sreća i kako se zove naš raj.

Važi... Da sam bila na Evinom mestu, ne da bih ubrala jednu jabuku, nego odmah bar kilo i po, i to bez da me iko nagovara.

Sad će još ispasti da sam alava, a meni je toliko potrebno za pitu. A pita mi je, priznajem, potrebna jako. Ako treba, uzeću i lekarsku potvrdu da je stanje takvo, pa mi se možda prizna kao olakšavajuća okolnost. Molim lepo :)


Pita od jabuka

Sastojci za četiri rolne:
500 g tankih kora, preporučujem Tri srca
1.5 kg jabuka, odnosno oko 1 do 1.2 kg izrendisanih
šećer
ulje
griz
cimet

Sastojci po jednoj rolni, okvirno:
125 g kora
250-300 g izrendisanih jabuka
5 ravnih kašika šećera, oko 70 g
oko 40 ml ulja
1 ravna kašičica griza
1/2 kašičice cimeta

Priprema:
1. Jabuke oguliti i izrendisati. U jednu šolju sipati oko 150 ml ulja, u drugu sasvim malo vode, recimo 50 ml.


2. Kore podeliti na četiri špila. U zavisnosti od debljine kora biće ih 3, 4, 5... po rolni. Izrendisane jabuke podeliti okvirno na četiri dela - otprilike bi trebalo da bude 250-300 g jabuka po rolni. 

3. Rernu uključiti na 200°C. Prvu koru poprskati uljem pa četkicom ovlaš umočenom u vodu razmazati ulje da cela kora zasija, i posuti ravnom kašikom šećera. Svaku sledeću, do poslednje, isto tako.


4. Na jednu trećinu površine poslednje kore rasporediti jabuke, preko jabuka sipati dve kašike ulja, dve kašike šećera, poprašiti jednom ravnom kašičicom griza, posuti cimetom. Umotati u rolnu i staviti na pleh obložen pek papirom.


5. Na isti način uviti i ostale 3 rolne. Četkicom premazati sve rolne mešavinom ulja i vode. Peći oko 45 minuta na nižem nivou u rerni, na 180-200°C ili dok pita lepo ne porumeni. Pokriti čistom krpom i ostaviti da se ohladi. Seći. Pred služenje posuti prah šećerom.


Recept za štampu

Napomene, zapažanja, objašnjenja:
- Jabuke se samo ogule pa rendišu. Nekom može pasti na pamet da jabuke treba razrešiti i središnjeg dela sa semenkama, iseći na kriške pa tek onda rendisati. To ne treba raditi, jer ćete rendišući gole kriške doći do situacije u kojoj ćete morati da usporite da ne biste izrendisali sopstvene prste. Jabuka koja je samo oguljena uvek ima onaj svoj središnji deo koji nam služi kao držač. On nam čuva prste i ceo proces čini bržim.

- Izrendane jabuke i kore u odnosu 2:1 daju pitu koja je sočna, ali ne i gnjecava. Pravila sam i sa manje jabuka, i manje mi se i svidela.

- Jabuke, ako mogu da biram, uzimam zlatni delišes ili mucu, znači čvrste i slatke. Ako ne mogu da biram, a jede mi se pita, svaka jabuka će poslužiti.

- Filujem samo poslednju koru, i to samo jednu njenu trećinu, da bih jabuke nanela u debljem sloju i da bi ostale u središnjem delu gotove rolne.

- Filujem samo poslednju, da, ali šećerim svaku koru, pa i praznu. Ako bih sav šećer stavila samo preko jabuka na poslednjoj kori, jabuke bi više puštale vodu, jer šećer izvlači vodu iz svega što ugleda u blizini, pa bi dalje verovatno bilo potrebno više griza da to pokupi.

- Griza stavim baš mrvicu, jednu baš-baš raaavnu kašičicu po rolni pite. Može i potpuno da se izostavi, jabuke su bogate pektinom koji je prirodni zgušnjivač, ali ipak stavim malo. Kod nekog drugog voća je možda potrebno više griza, kod jabuka stvarno nije. Količina griza zavisi i od količine jabuka - više jabuka, više soka, više griza.

- Umesto griza, a u istu svrhu, mogu se koristiti mleveni orasi, recimo dve kašike po rolni. Meni lično je bolje sa grizom, jer orasi menjaju ukus pite. Volim ja orahe, ali pita mi je lepša bez njih.

- Iz pite tokom pečenja curi sok i rastopljeni šećer i malo ulja, koji će se zajedno divno karamelisati i ostati dostupni sa donje strane pite. To je i razlog zašto pitu pečem ne na srednjem, nego nižem nivou rerne. Ne vidi se baš najjasnije, ali ono drugo parče pite na tanjiru, okrenuto potrbuške, sa druge po redu slike, prikazuje taj karamel. Koji možda niste tražili, ali ćete ga verovatno dobiti, ako budete radili po ovom receptu.

- Ako rolna pukne tokom pečenja, što ako se desi, desiće se na njenom središnjem delu, gde para nema kuda da izlazi - nikom ništa! Kako se pita hladi, tako se i fil steže, ništa neće ispadati tokom jela. Ako vas napukla rolna baš nervira, dok je vruća nožem pogurajte to što je malo iscurelo da opet "uđe" na mesto i rolna se poravna. Ali kažem, nebitno je potpuno. Nego napominjem, zbog početnika koji mogu pomisliti da nešto nije u redu, ako pita pukne.

- Vruća pita može delovati primamljivo zbog krckave korice, ali u svemu drugom mislim da je bolja hladna tj. na sobnoj temperaturi. Lakše i lepše se seče, i ukus joj je puniji i zreliji.

- Pita bi se mogla, umesto posipanja prah šećerom, preliti nekim finim toplim sosom od vanile. To bi bilo onako, u bečkom stilu, i nikako da probam. Ali tačno znam da bi bilo super, pa moram da pomenem :)


Serbian style apple strudel

Ingredients for four strudels:
500 g phylo pastry
1.5 kg apples (1 to 1.2 kg grated)
sugar
oil
semolina
ground cinnamon
powdered sugar, for serving

Ingredients per strudel, approximately:
125 g phylo dough
250-300 g grated apples
70 g sugar
40 ml oil
1 tsp semolina
1/2 tsp ground cinnamon

Directions:
1. Peel and grate the apples. Prepare two cups, one with about 150 ml of oil, and another with some water.
2. Divide the phylo dough into four batches. Depending on it's thickness there should be 3, 4, 5... sheets of phylo per batch. Divide grated apples into four equal parts.
3. Turn on the oven to 200°C. Spill out some oil onto first layer. Dip the brush into water lightly then brush the oil all over the phylo sheet. Sprinkle with flat tablespoon of sugar. Repeat the same way with all other pastry sheets but last one.
4. Arrange apples onto 1/3 of the last sheet from the batch, pour two more tablespoons of oil, sprinkle with two more tablespoons of sugar and a very flat teaspoon of semolina, then add some cinnamon to taste, i.e. 1/2 tbsp. Roll it and place to paper lined oven tin.
5. Repeat with other three batches. Brush the rolls with a mixture of water and oil. Bake for about 40 minutes at lower oven rack, at 180-200°C or until strudel get nice and medium brown in color. Cover, let cool, then cut. Sprinkle with some powdered sugar before serving.


 

Nema komentara:

Objavi komentar